Stargate

18. září 2008 v 15:29 |  Filmy a seriály
Stargate SG-1 (zkráceně také SG1 nebo SG-1) je televizní seriál natočený v americko - kanadské spolupráci na základě filmu Hvězdná brána. Seriál a licence vlastní firma Metro-Goldwyn-Mayer (MGM). Seriál má 10 řad. V České republice v současnosti byl odvysílán (15. 5. 2007). Na dabingu 10. řady se podíleli stejní herci, ale jiný autor překladu. Navazujícím volným pokračováním sedmé řady je řada Stargate Atlantis (v současné době se vysílá 4. řada, Stargate Atlantis doposud nebyla vysílána v České republice).
Postavy v seriálu Stargate SG-1
(plk. -> brig. gen. ->) gen. maj. Jack O'Neill - Richard Dean Anderson (1997-2005)
Dr. Daniel Jackson - Michael Shanks (1997-2002, 2003-2007)
(kapt. -> maj. ->) plk. Samantha Carterová - Amanda Tapping (1997-2007)
Jaffa Teal'c - Christopher Judge (1997-2007)
plk. Cameron Mitchell - Ben Browder (2005-2007)
Vala Mal Doran - Claudia Black (2004-2007)
gen. maj. George Hammond - Don S. Davis (1997-2004)
Jonas Quinn - Corin Nemec (2002-2003)
gen. maj. Hank Landry - Beau Bridges (2005-2007)
Pozn: hodnosti v závorce uvádějí postupné povýšení dané osoby během seriálu
Příběh
hvězdná brána v seriálu Stargate SG-1
V roce 1928 byl nalezen v Egyptě kruh ze zvláštní horniny (naquadah), která se na Zemi doposud nikde neobjevila. Toho se okamžitě ujali potají Američané, kteří na něm prováděli nezdařené pokusy. Až v současnosti našla Cathrine Langfordová, dcera objevitele, člověka (Daniel Jackson), který věří, že pyramidy vybudovali mimozemšťané. Tomu se povedlo kruh uvést do provozu, a to tím, že rozluštil texty v hieroglyfech popisující jeho účel. Kruh je podle textu, který Daniel přeložil, pojmenován Hvězdná brána. Bylo zjištěno, že brána slouží jako transportní zařízení pro cestování po vesmíru. Adresa cílové brány je zadávána pomocí symbolů (chevronů) umístěných na bráně. V seriálu cestují týmy (označené SG jako Star Gate) vesmírem, objevují cizí planety a nové civilizace. Také podporují partyzánský boj jiných světů s nepřátelskou rasou - Goa'uldy. Jednotlivé epizody pojednávají o "práci" týmu SG1, prvního a nejstaršího SG týmu. Bylo zjištěno, že Goa'uldi žili na naší planetě a vydávali se za bohy starého Egypta, Řecka a dalších období, ale v dávné době vypuklo povstání lidí, kdy byla brána pohřbena a Goa'uldi tak ztratili kontakt se Zemí.
Fiktivní fakta, z nichž seriál vychází
Velitelství Stargate (Stargate Command, SGC) se nachází v Cheyenne Mountain complex.
Egyptské pyramidy jsou starší než egyptská civilizace, Egypťané je jen využívali
Existuje příliš velké množství informací o bozích starověku na to, aby neexistovali.
Hvězdná brána funguje jako červí díra, což je hypotetický vesmírný jev, který byl v SG také využit.
Existuje kov naquadah, protože k vytvoření červí díry je potřeba prvek s velkou energií. Naquadah se po dodání energie stává supravodivým.
Epizody
Seriál má 10 řad, vytvářené od roku 1997 (řada 1) až po rok 2006 (řada 10). Desátá řada je závěrečná. Děj seriálu se uzavře v připravovaném filmu Stargate: The Ark of Truth (2007). Druhý film Stargate: Continuum by měl otevřít příběh nového seriálu Stargate Universe.
Epizoda 200 z desáté řady seriálu (2006) byla roku 2007 nominována na cenu Hugo v kategorii krátké hrané představení.
Rasy a civilizace:
Tau'ri (lidé ze Země)
Mají vlastní Program Hvězdné brány, jsou spojenci Asgardů, Tolánů a Tok'rů. V 6. sezóně seriálu vznikne první pozemská nadsvětelná loď - Prometheus (X-303), později Odyssea (BC-304), Korolev-byl předán Rusům jako 1. splátka Hvězdné brány a Daedalos.
Asgardi
Mají velmi vyspělou technologii. Vzhledem připomínají v Americe často zobrazované šedé vyzáblé mimozemšťany s velkýma očima. Jejich technologická převaha proti Goa'uldům je značná, proto je nepovažují za své největší nepřátele. Těmi jsou Replikátoři - mechanoidi ve tvaru pavouků, využívající vyspělé slitiny Asgardů proti nim. Nejdůležitějším Asgardem je Thor (vrchní velitel asgardské flotily), který v seriálu plní roli prostředníka mezi lidmi a Asgardy. Asgardům se nepodařilo vytvořit kvalitní klony, ani nijak jinak zachovat svou rasu, a proto v posledním díle 10. řady vybaví asgardi vesmírnou loď Odysea všemi svými technologiemi. Následně se u jejich planety objeví Orijské lodě. Odysea s pomocí nových asgardských zbraní jednu loď zničí. Zbylé lodě jsou zničeny při výbuchu planety, na kterou se shromáždili asgardé, aby skončili svůj život.
Tok'ra
Tok'ra jsou podzemní partyzánská organizace bojující proti Goa'uldům. Na různých planetách budují podzemní jeskyně pomocí speciálních krystalů hluboko pod povrchem, kde se ukrývají před útoky Goa'uldů. Spolupracují s lidmi. Vůdcem Tok'ra je Selmak, jehož (jejímž?) hostitelem je Jacob Carter.
Goa'uldi
Goa'uldi nejsou humanoidní rasa. Jsou to parazité, jejichž tělo připomíná tělo hada, nebo velkého červa. Nejčastěji používají jako hostitele lidi. Vstoupí do hostitelova tělo potom ho sami ovládají. Goa'uldi spravují otrokářské impérium, které bojuje proti lidem, Tokrům a občasně i Asgardům.
Toláni
Je lidská civilizace v galaxii na planetě Tollana. Díky iontovým dělům byly schopni odolat Goa'uldům. Později však Anubis upravil štíty a obrana se stala neúčinnou. Tollana byla Tanithem nakonec zničena.
Antikové
Pradávná rasa, která vynalezla a rozšířila technologii hvězdných bran. Přesunuli se do vyšší úrovně bytí (povznesli se).
Oriové
Jedná se o povznesené a blízké příbuzné Antiků. Původně s nimi tvořili jednu rasu,žili na jedné planetě, později se však pro názorové rozdíly rozešli. Zatímco Antikové založili svoji kulturu na technologických znalostech, Oriové vytvořili vlastní náboženství označované jako "Počátek", které s příslibem povznesení prostřednictvím svých převorů (v podstatě nepovznesení fanatičtí misionáři, které za odměnu vybavili nadpřirozenými schopnostmi) především poté co tým SG1 ve spolupráci s Jaffy porazí Goa'uldy, začali vnucovat méně vyspělým rasám, přičemž se snaží vystupovat jako bohové, což se snaží dokazovat prostřednictvím převorů a různých pokročilých technologií. Naopak ty, kteří se jim postaví, vyvražďují.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 →kach♥rra← →kach♥rra← | Web | 18. září 2008 v 15:36 | Reagovat

Ahojky přihlaš se pls do SONPixelka tady:

http://kachorra77.blog.cz/0809/prihlasky-do-sonpixelku

moc dík a sry za reklamu

2 Lilly Lilly | Web | 18. září 2008 v 15:36 | Reagovat

ahoj..Na mojom blogu je sutaz o naj celebritu....:) budem velmi rada ak sa zapojis....viac info je na mojom blogu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama